Ga naar inhoud
Leefstijl webinars - leren van artsen en onderzoekers. Onze webinars
Ervaring

Gezond Someren gaat naar Kenia

Medisch pedicure Lizette Tabak reisde eind 2025 met twee collega’s naar Kenia om lokale zorgverleners te trainen in het behandelen van diabetesvoeten. Zonder goede zorg leiden voetwondjes daar vaak tot infecties en amputaties. De actie gaat door: in oktober 2026 gaan ze terug.

Gepubliceerd: Bijgewerkt:
Lizette-Kenia-2.jpg

Lizette redt voeten in Kenia, en gaat door

Update, september 2026: dit artikel schreven we in oktober 2025, vlak voor de eerste reis. Die reis is geweest: eind november 2025 werkten Lizette, Leonie en Marieke bijna drie weken in Baharini. De actie gaat door. In oktober 2026 reizen ze opnieuw af, en het komende jaar zetten we daarnaast in op een vorm van volkstuintjes en voeding. Daarover volgt later meer.

In Kenia is professionele voetzorg nauwelijks beschikbaar. En dat terwijl goede voetzorg voor mensen met diabetes daar letterlijk het verschil kan maken tussen, kunnen blijven lopen en levenslange invaliditeit, of erger: tussen blijven leven en de dood. “Vaak leiden onschuldige wondjes tot nare infecties, en niet zelden tot amputaties van de voet of zelfs een been”, vertelt Lizette Tabak die in Someren een pedicurepraktijk runt. “De impact is meestal groot. Mensen verliezen hun mobiliteit, vaders kunnen niet meer werken, moeders kunnen minder goed voor hun kinderen zorgen.”

Lizette die ambassadeur is van Stichting Je Leefstijl Als Medicijn, trekt zich het lot van de Kenianen aan. Ze wil samen met twee andere pedicures uit Someren, Leonie van der Loos en Marieke Berkvens, iets doen aan dit grote, onnodige leed. Na maanden voorbereiden vertrokken ze op 28 november 2025 naar Kenia. Daar verbleven ze bijna drie weken en droegen ze basiskennis van voet- en wondverzorging over aan lokale hulpverleners.

Te weinig kennis over voetzorg

Waarom de keuze op Kenia viel? “Dat is te danken aan het netwerk van Leonie”, legt Lizette uit. “Zij kent Ab van Marrewijk, een Nederlander die al dertig jaar naar Kenia reist om ontwikkelingshulp te bieden. In Baharini, een klein dorp aan de Keniaanse kust. Daar heeft hij een school opgezet, en ook een ziekenhuis: het Maria Teresa Nuzzo Health Centre. Hier komen maandelijks zo’n 140 mensen met diabetes naartoe. Ze komen voor medicatie of voor controle. Daarnaast komen hier ook veel Kenianen op consult die al serieuze voetklachten hebben. “

“Van de arts en de zusters die in dit Keniaanse ziekenhuis werken, hoorden we dat zij onvoldoende kennis hebben om voetproblemen bij diabetici goed te behandelen. Ook is er een gebrek aan hygiënische materialen voor een goede wondverzorging. Het komt daardoor regelmatig voor dat kleine wondjes leiden tot infecties, met vaak nare complicaties. Soms zijn amputaties onvermijdelijk: mensen verliezen een voet of been”, zegt Lizette.

“Deze realiteit raakte ons diep. Het bleef door ons hoofd spoken of we iets konden betekenen met onze kennis over voetzorg?” Er waren ook twijfels, bekent Lizette: “Zou het gebied wel veilig zijn, kunnen we het financieel rond krijgen en hoe maken we onze actie tot een succes?”

Leefstijl maakt ook het verschil in Kenia

Na het nodige uitzoekwerk besloten de drie vrouwen ervoor te gaan. “Ik geloof niet dat iets zomaar op je pad komt”, zegt ze. “Deze kans moest ik grijpen. We hopen dat onze expertise zich als een olievlek over Kenia zal verspreiden, tot lang nadat wij naar huis zijn vertrokken.”

Lizette heeft een sterke persoonlijke drijfveer. Vijf jaar geleden kreeg ze zelf diabetes type 2. Dankzij de kennis en ondersteuning die ze vond bij Stichting Je Leefstijl Als Medicijn wist ze haar diabetes volledig om te keren. Ze ging gezonder eten, ging vaker bewegen en viel 25 kilo af. “Wat ik via de Stichting leerde, heeft mijn leven veranderd,” zegt ze.

Uit dankbaarheid werd Lizette vrijwilliger bij Stichting Je Leefstijl Als Medicijn. Als moderator van de online supportgroepen helpt ze dagelijks tientallen mensen die hetzelfde pad bewandelen. Daarnaast is ze initiatiefnemer GezondLand in Someren, waar buurtbewoners elkaar ontmoeten en ondersteunen bij een gezondere leefstijl. “Als je zelf hebt meegemaakt hoe leefstijl je gezondheid kan redden, wil je dat aan anderen doorgeven. Niet alleen in Someren, maar ook in Kenia.”

Wat Lizette en haar collega's in Kenia doen

Lizette, Leonie en Marieke deden eind 2025 tweeënhalve week vrijwilligerswerk in Kenia en gaan in oktober 2026 terug. Dit is hun actieplan:

1. Diabetici behandelen:

Voetzorg bieden aan de 140 diabetespatiënten die maandelijks naar de kliniek komen: kleine wondjes verzorgen voordat ze erger worden. “Daarnaast behandelen we ulcera, wondjes aan de voet die slecht genezen. Daarmee verlichten we niet alleen pijn, maar bieden ook hoop.”

2. Lokale hulpverleners trainen:

Trainingen geven aan de zusters van het Maria Teresa Nuzzo Health Centre. Hoe herken je een diabetesvoet in de gevarenzone? Wat zijn de vroege waarschuwingssignalen? Hoe voorkom je dat kleine problemen grote rampen worden? Hoe geef je voorlichting? De zusters krijgen een intensieve training in voetzorg zodat ze die ook zelfstandig kunnen uitvoeren nadat Lizette en haar collega’s zijn vertrokken.

3. Voorlichtingsmateriaal verspreiden:

Voorlichtingsmateriaal over diabetesvoeten meegeven aan patiënten. In het Swahili, met duidelijke afbeeldingen, praktisch en begrijpelijk. “Daarnaast verspreiden we flyers over gezonde leefstijl. In Kenia stijgt het aantal mensen met diabetes snel. Veel mensen zijn arm en eten vooral maïsgerechten: goedkoop en vullend, maar rijk aan snelle koolhydraten. Dat vergroot het risico op diabetes type 2. Hoewel de zee vlakbij is, verkopen Kenianen de vis die ze vangen meestal voor wat inkomen. Onze boodschap is om ook andere groenten en af en toe toch vis te eten.”

4. Apparatuur en materiaal aanbieden:

Het beschikbaar stellen van apparatuur en zorgmateriaal: alles wat nodig is om professionele diabetesvoetzorg te geven, en te blijven geven. Denk aan desinfectieproducten, instrumenten, verband, glucosemeters.


Hoe je kunt helpen

Lizette startte een geefactie om materiaal te kunnen kopen, en die actie loopt door voor de volgende reis. “We kopen instrumenten, zoals pedicuremotoren, tangetjes, nagelheffers, mesjes en verbandmateriaal rechtstreeks in bij de groothandel. Wij brengen dit persoonlijk naar Kenia, zonder tussenkomst van andere organisaties.” Lizette en haar collega’s doen het werk vrijwillig, de vliegtickets bekostigen ze zelf.


Zo steun je Lizette concreet

  • Doneer een bedrag

  • Neem contact op met Lizette als je materialen wil sponsoren

  • Deel deze actie op social media. Samen zorgen we ervoor dat voeten in Kenia de zorg krijgen die ze verdienen.

Volg Lizette in Kenia

Tijdens de reis plaatste Lizette foto’s, verhalen en ervaringen op haar facebook. Zo zien donateurs waar hun geld terechtkomt. Ook de volgende reis volg je daar.

Hoe Lizette diabetes type 2 heeft omgekeerd

In onderstaande video zie je hoe Lizette zelf haar leefstijl als medicijn heeft ingezet en daarmee nu anderen helpt. In Kenia zet ze haar kennis als medisch pedicure én als ervaringsdeskundige in. Want ook daar is leefstijl het beste medicijn om amputaties te voorkomen.

Nieuwsbrief

Elke maand iets gezonds in je inbox.

Auteur

Ellis Bloembergen
Ellis Bloembergen

Redacteur, interviews & nieuwsbrief